تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
مجله نقد پرینستون
مجله‌ی نقد پرینستون یک مجله‌ی آموزشی با سابقه‌ی بیش از 35 سال در آمریکاست.

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

۱۲ ترفند برای بهتر درس خواندن؛ از اول مهر شروع کنید!

وقتش است که دیگر عادت‌های قدیمی درس خواندن و تکلیف نوشتن را تغییر بدهیم. ترفندهایی را که در ادامه آورده‌ایم، از همین اول مهر و شروع مدرسه امتحان کنید.

 1. شما به یک محل یادگیری خاص نیاز ندارید.

یک میز تحریر با لوازم مورد نیاز، مکان کلیدی یادگیری در خانه است، اما گاهی اوقات شما به کمی تنوع نیاز دارید. کتابخانه، پارک، کافی‌شاپ یا حتی میز آشپزخانه، منظره‌ی شما را تغییر می‌دهد و در نتیجه مغزتان اطلاعات را بهتر دریافت می‌کند.

۲٫ در دفترچه‌ی شخصی‌تان همیشه چیزهایی بیشتر از تکالیفتان یادداشت کنید.

همراه داشتن یک تقویم به شما در برنامه‌ریزی کارهای آینده‌تان کمک می‌کند، اما کارهای شما فراتر از تکالیف مدرسه است! به خاطر داشته باشید که فوق‌برنامه‌ها، وظایف و تعهدات اجتماعی‌تان را هم اضافه کنید. (آزمون‌ها، تمرین با گروه موسیقی، مسابقات ورزشی، تاریخ آزمون‌های چهار گزینه‌ای و تعطیلات تنها نمونه‌ای از یادآوری‌هایی هستند که می‌توانید به تقویم خود اضافه کنید.)

 1. قدم‌های کوتاه بردارید.

اگر قرار است تکلیف سنگینی را در آینده‌ی نزدیک تحویل بدهید، (مثلاً یک مقاله‌ی تحقیقاتی) طی چند روز با تکمیل کردن بخشی از پروژه انگیزه‌ی خودتان را تقویت کنید. هر شب یک پاراگراف بنویسید یا پنج تا مسئله‌ی ریاضی از مجموعه تمرین‌های خود را در ساعتی معین انجام بدهید و پس از پایان کار استراحت کنید.

 1. با لوازم التحریرتان خودتان را منظم کنید.

بهتر است یک سیستم ترتیب‌بندی داشته باشید و از آن پیروی کنید. آیا یک دفتر کلاسوری بزرگ می‌خواهید که هر مبحث آن با کدهای رنگی تقسیم شده است؟ یا اینکه ترجیح می‌دهید دفترهای جداگانه و یک پوشه برای کُپی‌‌ها داشته باشید؟ سیستم ترتیب‌بندی‌تان را ساده نگه دارید چون اگر زیادی پیچیده یا وقت‌گیر بشود احتمالاً دیگر از آن پیروی نمی‌کنید.

 1. خودتان را به یک برنامه‌ی روزمره عادت بدهید.

چه ساعتی را برای انجام دادن تکالیف خود کنار می‌گذارید؟ ساعتی را در نظر بگیرید که برای‌تان مناسب است (این ساعت ممکن است نسبت به برنامه‌ی شما هر روز متفاوت باشد!) بعدش برنامه‌ریزی کنید و درس‌های‌تان را بخوانید.

 1. محیطی بدون حواس‌پرتی ایجاد کنید.

یک پژوهش درباره‌ی عوامل حواس‌پرتی در محیط کار به این نتیجه رسیده که پس از پرت شدن حواس، ۲۵ دقیقه طول می‌کشد تا یک کارمند معمولی سر کارش برگردد. سعی کنید قبل از شروع درس یا کار، گوشی و کامپیوترتان را موقتاً بی‌صدا کنید تا بتوانید روی کار‌تان تمرکز کنید.

 1. واقع‌گرا باشید.

وقتی دارید مدت زمان تکمیل کردن یک تکلیف را حدس می‌زنید، با خودتان روراست باشید و در نظر بگیرید واقعاً چه قدر وقت باید برایش بگذارید. اینکه تخمین بزنید مطالعه‌ی یک فصل از کتاب تاریخ ۱ساعت و نوشتن خلاصه‌ای از آن هم ۳۰ دقیقه طول می‌کشد، به شما کمک می‌کند به این نتیجه برسید که زمان خود را چطور سپری کنید.

 1. از وقت کلاس عاقلانه استفاده کنید.

درس معلم تمام شده و ۱۰ دقیقه‌ی دیگر تا پایان کلاس مانده؟ در این ۱۰ دقیقه تکلیف آن درس یا هر درس دیگر آن روز را تا هنوز برای‌تان تازه است، انجام بدهید. یا در این زمان می‌توانید اشکال‌ها و سوال‌های‌تان را بپرسید.

 1. هر شب یادداشت‌های خود را مرور کنید تا مطمئن شوید که مطلب را فهمیده‌اید.

حتما جزئیات یا بخش‌هایی را که واضح و مفهوم نیستند علامت می‌زنید و اطلاعاتی را که به نظرتان مهم است را با ماژیک یا علامت مشخص می‌کنید. مرور و کار کردن روی یادداشت‌ها به شما در یادآوری و حفظ آن‌ها کمک می‌کند.

 1. هر روز یک مقدار هم که شده درس بخوانید.

خواندن تمامی کلمات کلاس عربی یا فارسی در یک شب ممکن است فقط برای امتحان میان ترم اول جواب بدهد، اما اگر به امتحان میان ترم دوم رسیدیم، چه؟ همان جایی خواهید بود که اول سال بودید. شما این لغات را می‌توانید برای مدت زمان کوتاهی به خاطر بسپارید اما به احتمال زیاد بعد از امتحان اکثر آن‌ها را فراموش می‌کنید. پس بهتر است هر از گاهی لغات را مرور کنید تا برای مدت طولانی‌تری آن‌ها را در خاطر داشته باشید.

 1. نگذارید یک نمره‌ی بد شما را ناامید کند.

یک شروع بد در ترم اول ممکن است معدل شما را پایین بیاورد، اما خودتان هم می‌دانید که برای ناامیدی زود است. حالا تازه شما نقاط ضعف خودتان را می‌دانید و می‌توانید با شرکت در کلاس‌های رفع اشکال یا با تمرین بیشتر، جلوی تکرار این اتفاق را بگیرید.

 1. در هر کلاس یک دوست داشته باشید.

با چند نفر از افراد کلاس دوست شوید تا اگر در تکلیف‌ها ایرادی داشتید یا مجبور بودید یک جلسه غیبت کنید، بتوانید از آن‌ها بپرسید (البته واضح است که به وقتش شما هم باید همین لطف را در حق آن‌ها بکنید). در نهایت وقتی که فرجه‌ی امتحان‌ها برسد شما یک گروه مطالعه دارید که می‌توانید برای رفع اشکال یا انگیزه گرفتن روی آن‌ حساب کنید.

 

سال تحصیلی خوبی را برایتان آرزو داریم 🙂

...

مسئله: «کارها و وظایف زیادی دارم که هر روز صبح تا شب طول می‌کشد. چطور به همه‌ی کارهایم برسم؟» بخش‌های مهم: اولویت‌بندی کنید چندتا کار را مدیریت کنید کمک بگیرید […]

آناتومی یک دانش‌آموز موفق غیرسنتی

admin

نظرتان را بنویسید

 1. مینا گفت:

  مرسی ممنون از راهنماییتون به نظرم واقعا به درد بخوره از همین الان یه امید توی دلمون برای درس خوندن پیدا شد

 2. محمد گفت:

  لذت بردم.

 3. هانیه گفت:

  واقعا عالی و امیدوار کننده بود ممنونم ازتون که اینقدر به فکر ما ها هستید.باتشکر فراوان

 4. s.fz گفت:

  خیلی عالی و امیدوارکننده بود وقتی خوندم دیدم خودم اتوماتیک دارم از برخی از این روش ها استفاده میکنم و باعث شد یه سر نکته عالییی درمورد درس خوندنم متوجه بشم
  ممنووونم