تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
جنل کاکس
جنل کاکس دارای مدرک کارشناسی ارشد آموزش از کالج ایالتی بوفالو و دانشگاه ایالتی نیویورک است و 15 سال تجربه در سیستم آموزش و پرورش دارد. جنل عضو تحریریه‌ی مجلات و وب‌سایت‌های آموزشی است.

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

معلم‌ها هم باید خودشان را برای بازگشت به مدرسه آماده کنند!

روزهای بازگشت به مدرسه پر از استرس و هیجان است و برای شروع یک سال تحصیلی خوب، صبر و آمادگی زیادی لازم است.

خوشبختانه وقتی که حرف از برنامه‌ریزی می‌شود، معلم‌ها کارشان را بلدند. ما معلم‌ها به مهارت سازماندهی مشهوریم. این مهارت‌ به ما کمک می‌کند که از تمام وقت کلاس برای درگیر کردن دانش‌آموز با مطالب درسی استفاده کنیم. منتها کلید شروع یک سال تحصیلی موفق فقط برنامه‌ریزی نیست، بلکه باید بیش از حد برنامه‌ریزی کرد. امکان ندارد که بتوان از قبل به اندازه‌ی کافی مطالب و فعالیت‌‌های درسی آماده کرد. این‌جا چند تکنیک را نشانتان می‌دهیم تا سال تحصیلی را قدرتمند شروع کنید.

  1. یک چک‌لیست مربوط به کارهای پیش از برنامه‌ریزیِ بازگشت به مدرسه آماده کنید.

این فهرست به شما کمک می‌کند که مسئولیت‌های کلاسی خودتان را بشناسید و از قبل به همه‌ی جزئیات کار فکر کنید. از این طریق می‌توانید کارها را براساس اهمیت‌شان دسته‌بندی کنید. مثلاً: کارهای ضروری و کارهای آموزشی. وقتی کاری را انجام دادید، از فهرست خطش بزنید.

  1. همه‌ی وسایل و تجهیزات کلاسی را آماده کنید.

اگر معلم جدیدِ جایی هستید (یا یک مقطع جدید را درس می‌دهید)، بهتر است با مدرسه تماس بگیرید تا بدانید چه وسایل و تجهیزاتی در اختیارتان می‌گذارند. از همه‌ی امکاناتِ رایگان استفاده کنید و بعد در طول سال، فهرستی از وسایل مورد نیازتان بنویسید. لوازم معمول این‌ها هستند: مداد، خودکار، پوشه‌ها، منگنه، ماژیک وایت‌برد و دیگر اقلام ضروری کلاس. به علاوه الان زمان خوبی برای آشنا شدن با محیط، آماده کردن فهرست‌های حضور و غیاب و تعیین فرم نشستن بچه‌ها در کلاس است.

  1. برنامه‌ها و روال کار‌های کلاسی خود را مشخص کنید.

این کار برای داشتن یک کلاس منظم ضروری است. اما به جای اینکه روز اول کلاس یک سری قوانین اجباری مشخص کنید، دانش‌آموزان را تشویق کنید که با هم فهرستی از قوانین آماده کنند. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی که دانش‌آموزان در ساختن قوانین دخالت داشته باشند، احتمال اینکه آن قوانین را رعایت کنند بیشتر است. می‌توان امیدوار بود که این قوانینِ جمعی همان‌هایی باشند که در ذهن شما هستند.

  1. یک وب‌سایت کلاسی بسازید.

برای رد و بدل اطلاعات با دانش‌آموزان و والدین، یک وب‌سایت کاربر‌پسند (مثلاً از نوع ورد‌پرس یا وبلاگ) بسازید. شکل ظاهری آن را ساده نگه دارید و این موارد را در آن قرار دهید: شماره تلفن، تکالیف درسی، تاریخ مربوط به هر پروژه، قوانین و مقررات کلاس، زمان‌بندی کلاس‌ها و عکس‌ها.

  1. فعالیت‌های درسی مخصوص به نوبت صبح و بازی‌های آموزشی طراحی کنید.

اگر برای اول وقت‌ها یک روال روزانه‌ داشته باشید، کمک می‌کند که هفته‌ی اول کلاس‌ها را با آرامش شروع کنید. بهترین روشِ انجام این کار این است که به محض ورود دانش‌آموز به کلاس، برایش تکلیف آماده کنید. اگر هم از قبل بازی‌های آموزشی طراحی کنید، این کار به شما کمک می‌کند که وقت کلاس صرف فعالیت‌های مفید درگیر‌کننده شود.

  1. برنامه‌های درسی روز و هفته‌ی اول را مرور کنید.

روز اول مدرسه پر از استرس و هیجان است. جملاتی را که برای شکستن یخ کلاس آماده کرده‌اید، مرور کنید. با این کار دانش‌آموزان فوراً در کلاس جدیدشان احساس امنیت و راحتی می‌کنند. جدا از این، برنامه‌های درسی هفته‌ی اول خود را مرور کنید و محض احتیاط برنامه‌های جایگزینی هم از قبل طراحی کنید. در چند روز اول سطح و روال کلی کلاس دست‌تان می‌آید. ممکن است درس‌تان زود تمام شود یا وقت نکنید که همه‌ی مطالب را درس بدهید. در هر صورت بهتر است که خود را برای هر دو موقعیت آماده کنید.

  1. برای هر دانش‌آموز یک نامه‌ی خوش‌آمد‌گویی به مدرسه آماده کنید و بفرستید.

این کار به شما کمک می‌کند که حسن نیت خودتان را به دانش‌آموز و والدینش نشان بدهید. نامه را چند هفته قبل از شروع کلاس‌ها بفرستید و این مطالب را به آن اضافه کنید: اطلاعاتی درباره‌ی خودتان، وسایل لازم، مقررات مدرسه، قوانین کلاسی، مرور کلی برنامه‌ی کلاسی، راه‌های ارتباطی والدین با شما، فرصت‌های داوطلبانه در وظایف والدین و چیزهایی که دانش‌آموز در روز اول کلاس می‌تواند انتظارشان را داشته باشد.

  1. یک راه ارتباطی با والدین مشخص کنید.

فراهم کردن یک راه ارتباطی ساده و دوستانه بین والدین و کلاس، بسیار ضروری است. می‌شود از راه‌های ارتباطی مختلفی مثل پیامک، ایمیل، نامه، پیام‌رسان، وب‌سایت و تلفن استفاده کرد. به این ترتیب در سال تحصیلی ارتباط‌تان راحت و بی دردسر می‌شود.

  1. یک تابلو اعلانات تهیه کنید.

تابلو اعلانات کلاسی، روش خوبی برای نشان دادن کارهای دانش‌آموزان، اعلام کردن تکالیف کلاسی و حتی چک کردن تقویم روزانه است. اگر کلاستان تابلو ندارد از پارچه یا مقوا برای ساختن تابلو استفاده کنید و طرح‌ها و عناصر تصویری هم به آن اضافه کنید. جوری آن را طراحی کنید که دانش‌آموزان دوست داشته باشند به آن سر بزنند.

  1. کلاستان را خودتان بچینید.

صندلی‌ها باید بر‌اساس شیوه‌ی درس دادن شما چیده شوند. میز‌ها را می‌توان به شکل سنتی در ردیف‌های پشت سر هم یا به شکل گروه‌های هم‌فکری یا نعل‌اسبی چید. وقتی که شیوه‌ی چینش را انتخاب کردید، میز خود را در جایی بگذارید که بتوانید همه را به راحتی ببینید. فضای خالی آخر کلاس را برای کتابخانه‌ بگذارید و کتابخانه را پر از کتاب‌های مختلف کنید. یک صندلی یا مبل راحتی هم کنارش بگذارید.

در این سال تحصیلی کلاس شما قرار است خانه‌ی دوم‌تان باشد. همان‌طور که به خانه‌ی خودتان می‌رسید، از قبل آماده کردن کلاستان و برنامه‌ریزی برای آن هم مزیت‌های خودش را دارد. یادتان باشد راز شروع یک سال تحصیلی خوب، در این است که به جزئیات توجه کنید.

سال خوبی پیش رو داشته باشید.

...

نوآوری آموزشی و شخصی‌سازی یادگیری
سالی که گذشت شاهد شتافتن ایالت‌های مختلف در آمریکا به سوی یک واقعیت جدید ذیل قانون «هر دانش‌آموزی موفق می‌شود» بودند. این قانون راه‌گریز و بی‌توجهی بسیار بیشتری را به نسبت باقی‌ ماندند با قوانین فدرال در اختیار ایالات می‌گذارد.

نوآوری آموزشی در ۲۰۱۷: نگاهی به چهار رویه‌ی شخصی‌سازی یادگیری

Ali Haririan
یادگیری ترکیبی
دانش‌آموزانی که در بیست سال گذشته متولد شده‌اند بومیان دیجیتال شناخته می‌شوند. به علت ادغام فناوری در زندگی آن‌ها، بومیان دیجیتال کاربران متخصص فناوری‌های نوین هستند. فناوری‌هایی چون تلفن همراه […]

یادگیری ترکیبی یا Blended Learning

admin